Text size A A A
Navigation

ACT Chief Minister’s Inclusion Awards – 2018 Finalists

Congratulations to all the finalists for the 2018 ACT Chief Minister’s Inclusion Awards.

The Awards are Canberra’s opportunity to recognise and celebrate outstanding people, businesses and organisations who go above and beyond to include people with disability as participating citizens in the life of the ACT community.

The Award winners will be announced at the gala Chief Minister’s Inclusion Awards at the National Museum of Australia, Thursday 6 December from 6.30 pm.

Tickets to the Awards have now SOLD OUT.

The 2018 Award categories are:

  • Recognising people with disability who are leaders in inclusion
  • Excellence in inclusion for mainstream services
  • Excellence in inclusive specialist disability services
  • Excellence in enabling inclusion through supporting people with disability
  • Innovation in design in enabling inclusion

 The 2018 finalists are:

  • ACT Council of Social Service
  • ACT Courts and Tribunals
  • ACT Disability Aged and Carer Advocacy Service
  • Advocacy for Inclusion
  • Ae-reen Yoo
  • AIDS Action Council ACT
  • Angela Luchetti and Saint Vincent’s Primary School
  • Anne Jenkins and Housing ACT
  • Annie Patterson
  • Assmahan Dia
  • Astral Float Studio
  • Aurelia Saga
  • Australian Institute of Sport
  • Australian Public Service Commission
  • Belconnen Arts Centre
  • Bentspoke Brewing Co.
  • Bob Garrett
  • Bob Sawyer
  • Canberra Business Chamber
  • Canberra Community Law
  • Cheryl Paku
  • Cheryle Henry
  • Chris Redmond
  • Clare Moore
  • Connections Program volunteers
  • Curves Weston
  • Daana Indian Restaurant
  • Daniel Connaughton
  • Deborah Evans
  • Denise Sutton
  • Department of Communications and the Arts
  • Dwayne Cranfield
  • Everyday Champions
  • Fiona Lukacs
  • Focus ACT
  • Forward to the Future
  • Getaboutable
  • Ginninderry Project Team, Riverview
  • Hanna Cormick
  • Hartley Lifecare
  • Helen Connolly
  • Jacqueline Lam
  • James O’Hehir
  • Jeanette Purkis
  • Joyce and Albert Green
  • Katie Senior
  • Krofne
  • LEAD Disability Services – RTO
  • Lorraine Barrett
  • Louise Ellery
  • Marissa Burns
  • Marymead Autism Centre
  • Megan Campbell at the Education and Training Directorate
  • Meyer Vandenberg Lawyers
  • Michael Page
  • Milli Purtle
  • MissingSchool
  • Patrice Higgins and ACT Civil and Administrative Tribunal
  • Paul Mugambi
  • People With Disabilities ACT
  • Peoplebank
  • Peter Rosini
  • Rebus Theatre
  • Renaissance Homes
  • Ricky Stuart Foundation
  • Rob Donnelly
  • Robert Altamore
  • Sarah Edwards
  • Shay-Leigh Willis
  • Skipper Care Australia
  • Sly Fox Coffee
  • Suzy Procter
  • Sylvain Virassamy
  • The Disability Trust
  • The Green Shed
  • The Hub at Carers ACT
  • Transport Canberra and City Services
  • Tuggeranong Netball Association
  • Wayne Herbert
  • Wellcare